Семінар: «Громадські організації в житті суспільства» 20 вересня 2008 року, Республіка Молдова

Семінар: «Громадські організації  в житті суспільства», 20 вересня 2008 року, м. Кішінеу, Республіка Молдова

20 вересня 2008 року в Республіці Молдова відбувся Міжнародний семінар, на якому обговорювалися  питання впливу громадських організацій на життя суспільства.

У роботі семінару взяли участь представники громадських організацій України, Росії, Молдови і Білорусі, керівники етнічних діаспор Молдови, працівники правоохоронних органів та посольств іноземних держав в Республіці Молдова.

Відкриваючи семінар, співорганізатор заходу  Президент Міжнародної асоціації офіцерів правоохоронних органів Республіки Молдова, екс-Міністр внутрішніх справ Молдови, генерал-майор поліції Віктор Дмитрович Катан зазначив, що  головним завданням  даного заходу є можливість проаналізувати вітчизняний та іноземний досвід участі громадських організацій в будівництві правової держави, захисті основних прав і свобод людини, в тому числі правовий і соціальний захист жертв боротьби із злочинністю та військових регіональних конфліктів,  налагодження міжнародної співпраці і укріплення дружніх стосунків між народами, обговорення можливих перспектив вдосконалення законодавчої бази щодо діяльності громадських організацій та підписання певних резолюцій.

Представники країн-учасниць семінару мали змогу не лише обговорити проблеми, які виникають в роботі громадських організацій, а й поділитися своїм досвідом.

Представник України в особі Президента Міжнародної асоціації офіцерів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю «Центр», співорганізатор семінару Олександр Григорович Давиденко розповів про діяльність громадських організацій на теренах України та про Асоціацію «Центр»  зокрема. Ділячись досвідом роботи він  зазначив, що з 50-ти тисяч зареєстрованих  в Україні громадських організацій, діяльність лише 5 % є ефективною.  Міжнародна асоціація «Центр» не найбільша організація, хоча й нараховує в своєму складі близько 5 тисяч членів. За час існування, починаючи з 2000 року, вона створила потужну структуру з регіональними підрозділами  в Україні та представництва за кордоном.

Громадським організаціям досить складно виживати, адже держава не надає їм ніякої фінансової підтримки чи пільг в оподаткуванні,  як це спостерігається в розвинених країнах. В Україні громадські організації існують лише за рахунок  особистих коштів. Відразу постає питання: «Де взяти ці кошти?», бо тільки на членські внески існувати звісно не можливо.

Асоціація «Центр» — самодостатня організація. Вона використовує фінансові можливості власних підприємств, які створила у відповідності до законів України. Адже згідно чинного законодавства громадські організації  можуть бути засновниками підприємств та інших бізнесових структур. Підприємства Асоціації фінансують різноманітні соціальні проекти,  втілюють їх у життя. Це і соціальні акції  для сімей загиблих співробітників спецпідрозділів  та інших правоохоронних органів, і надання матеріальної допомоги, і виплата стипендій учням ліцею при Київському національному університеті внутрішніх справ, і захист прав військовослужбовців та прирівняних до них осіб, адже для більшості з них болючим питанням залишається пенсійне забезпечення. Під егідою Асоціації проводяться також спортивні заходи. Так у Дніпропетровську традиційно відбуваються зимові змагання зі стрільби з табельної зброї та проводяться щовесни міжнародні  змагання зі снайперської стрільби серед представників силових структур.

Основними напрямками діяльності Асоціації є об’єднування ветеранів спецпідрозділів та інших органів і спеціальних служб, їх адаптація до нових умов життя, працевлаштування. Даною організацією проводиться наукова робота в питаннях реформування України, проведення наукових конференцій, круглих столів, семінарів. Так зараз іде підготовка до проведення  на початку жовтня в м. Ялта Міжнародної науково-практичної конференції  з проблем боротьби з корупцією та організованою злочинністю в країнах Причорномор’я, Дунайського басейну та Балтії, куди запрошені представники  відповідних відомств та організацій України, Латвії, Російської Федерації, Білорусі та інших країн.

У сфері міжнародних відносин  Асоціація  надає допомогу у створенні громадських організацій за кордоном, використовує свій міжнародний досвід  в соціальний, науковій та правоохоронній діяльності.

Звичайно як і більшість громадських організацій України Асоціація «Центр» має безліч проблем. Більшість з них є спільними для подібних організацій Росії, Молдови та Білорусі.

Так, обговорюючи питання  громадських організацій у визнанні правової держави, захисті прав та основних свобод людини,  учасник семінару доктор економічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, головний редактор журналу «Стратегія розвитку України» Олександр Петрович Степанов зауважив, що низька якість системи державного управління  призводить до великих суспільних витрат на функціонування  органів державної влади та, відповідно, до високого рівня  розшарування населення й поширення бідності. Причин низької якості державного управління декілька, але найважливішою з них є закритість влади, недопущення громадян до обговорення проектів владних рішень та процедур їх прийняття. Намагання зробити владу  прозорою пов’язане з необхідністю  публічного тиску з боку громади, громадських організацій на державну владу і спрямоване на послідовну участь громадськості в обговоренні  проектів  нормативних актів, вимірюванні їх ефективності, здійсненні обґрунтованого, аргументованого та об’єктивного аналізу державної і муніципальної політики.

До розмови приєднується керівник української етнічної організації в Молдові Світлана Григорівна Мислицька: «Ми, етнічна організація, існуємо самі в собі. Україна згадує про нас лише напередодні  чергових виборів, аби отримати нашу підтримку  у вигляді голосів, хоча жодна політична партія ні разу не приїхала до нас, не подивилася як ми живемо, не допомогла. А проблем у етнічної  групи досить і досить багато. Наші діти відвідують школи з українською мовою викладання не маючи ні підручників, ні художніх україномовних книг. Постійно не вистачає вчителів української мови та літератури. Про яку національну свідомість у молодого покоління може йти мова, коли держава не піклується про нього. Звичайно ми намагаємося  вирішувати ці питання, постійно проводимо зустрічі з українцями, які приїздять до нас, через співпрацю з подібними організаціями  закуповуємо на власні кошти ті ж самі книги, але без  підтримки української держави, без її допомоги, без відчуття того, що ми потрібні Україні існування етнічних груп неможливе».

Саме  тому такі семінари покликані спільними зусиллями виробити методику вирішення проблем у питаннях слабкого реагування держави на пропозиції і звернення громадських організацій. Досить часто спостерігається заниження владою статусу даних структур, що в свою чергу унеможливлює вплив громадських організацій на прийняття державних рішень. Відсутність (навіть спроб) державного фінансування  найбільш значних громадських проектів, ініційованих подібними організаціями, не надання державних пільг або підтримки при проведенні певних заходів, на жаль, є реальністю. Так у розвинених країнах Європи на державних теле-радіоканалах та в пресі виділяється ефірний час і площа в ЗМІ для висвітлення діяльності громадських організацій. На превеликий жаль в наших країнах для того, щоб розповісти людям про заходи потрібно викласти чималі кошти.

Обговоривши проблеми, які виникають в діяльності громадських організацій, учасники семінару прийняли рішення виробити відповідні пропозиції і направити їх до керівних органів відповідних держав з метою привернути увагу влади до своєї діяльності, заручитися їх законодавчою, фінансовою підтримкою соціальних проектів, ініціювати виділення безкоштовного ефірного часу  в засобах масової інформації для висвітлення діяльності організацій подібного роду.

Валентина Ємець,
керівник Прес-центру
Асоціації «Центр»

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA